Przejdź do treści

Niepubliczny Żłobek Katowice

Zasady adaptacji

Zasady adaptacji

UMÓW SIĘ NA ADAPTACJĘ
Jeżeli jeszcze nie umówili się Państwo na adaptację, to prosimy o kontakt . Dzięki temu wybierzemy dogodny termin i godziny.

INFORMACJE OGÓLNE
Przedział czasowy w którym prowadzimy okres adaptacji zawiera się od czasu gdy zakończymy w żłobku, około 9:30 do pory obiadowej 11:30.
Okres adaptacji nie zawiera wyżywienia więc prosimy o podanie śniadanka w domu.
Napoje w żłobku są dostępne na bieżąco – dziecięca woda mineralna, herbatka i kompot.
Nie podaje się jedzenia przyniesionego przez rodziców.
Należność za okres adaptacji realizowana jest poprzez wykupione „karnety” i naliczana godzinowo za każdą rozpoczęta godzinę i nie może trwać dłużej niż jeden miesiąc .
Obowiązuje wpisowe wg cennika które gwarantuje miejsce dziecka w żłobku na czas zawartej umowy adaptacyjnej i obejmuje ubezpieczenie NNW oraz koszty materiałów edukacyjnych i wyprawki, w przypadku podpisania umowy na pełny zakres opieki wpisowe przechodzi na ten okres zgodnie z zapisem w Statucie Niepublicznego Żłobka „KOSI KOSI ŁAPCI” poz. VI

Strony obowiązuje spisanie umowy na okres adaptacji.

WYPEŁNIJ KARTĘ INFORMACYJNĄ DZIECKA I INNE DOKUMENTY
Prosimy o rzetelne i zgodne z prawdą wypełnienie karty informacyjnej dziecka. Kartę znajdą Państwo na stronie w „plikach do pobrania” lub otrzymają ją Państwo na spotkaniu. Kartę oddajemy Dyrektor Żłobka. Gdy Państwo podejmą decyzję o skorzystaniu z „adaptacji” przedstawione zostaną pozostałe dokumenty. Nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie o wykluczeniach żywieniowych.

CO ZE SOBĄ PRZYNIEŚĆ?
Obuwie zmienne
Ręczniczek
Rezerwowe ubranko
Pampersy
Mokre chusteczki

ZACZYNAMY OD GODZINY DZIENNIE
Pierwsze dni w żłobku są dla maluszka nowym doświadczeniem , a rozstanie się z rodzicami jest sporym stresem. Okres adaptacji wiąże się z przystosowaniem do zupełnie nowych warunków i trybu życia, którego dziecko wcześniej nie znało.
Pierwsze dni adaptacji to zazwyczaj jedna godzina dziennie do czasu gdy dziecko zacznie czuć się bezpiecznie w nowym otoczeniu .
Okres adaptacji zazwyczaj trwa około dwóch tygodni ale czasem może trwać nawet trzy miesiące. Nie ma na to reguły, ponieważ każde dziecko jest inne i inaczej reaguje.

RODZICU, DZIECKO ADAPTUJE SIĘ W NASZYM TOWARZYSTWIE
Adaptacja odbywa się bez udziału rodzica. Prosimy aby na korytarzu, z uśmiechem na ustach zrobić „papa”, ucałować dziecko i nie przedłużając momentu pożegnania pozwolić dziecku szybciutko „wejść” na salę z „ciocią”. Zapewniamy, że gdyby „coś” się działo – zadzwonimy .

ZAUFANIE TO PODSTAWA
W trakcie adaptacji dziecko znajduje się pod ciągłą opieką. Nasza kadra to wykwalifikowany zespół. Zapisując dziecko do żłobka, zachęcamy Państwa do zaufania nam, zaufanie to podstawa współpracy między obiema stronami. Po każdym dniu adaptacji, udzielamy informacji zwrotnej. W ten sposób wypracowujemy wspólnie z Państwem warunki adaptacji.

NA SALI MOGĄ PRZEBYWAĆ TYLKO PRACOWNICY ŻŁOBKA Z DZIEĆMI
Ponieważ adaptacja trwa w czasie, kiedy inne maluszki są pod naszą opieką, bardzo prosimy uszanować komfort naszych podopiecznych. Rodzice dzieci uczęszczających do Żłobka
„KOSI KOSI ŁAPCI” nie są zapraszani na sale. Dlaczego? Oprócz zaleceń Sanepidu, który wyraźnie mówi, że na sali mogą być wyłącznie pracownicy z ważną książeczką zdrowia to także to, na czym nam bardzo zależy – aby nie zaburzać rytmu dnia innym dzieciom. Każde pojawienie się nowej osoby sprawia, że dzieci rozpraszają się, maluszki się boją, często płaczą, a starsze zamiast aktywnie brać udział w zajęciach często starają się poznać nowego gościa. W tym czasie zamiast skupić się na adaptacji dziecka „ciocie” muszą organizować od nowa swoją pracę. Proszę się zastanowić, czy chcieliby Państwo aby Wasze „zaadaptowane” i czujące się pod naszym dachem „jak u siebie” dzieci były narażone na kontakt z nieznajomymi, co może zaburzać ich poczucie bezpieczeństwa?

EMOCJE RODZICA TO EMOCJE DZIECKA
Często rodzice bardzo emocjonalnie podchodzą do rozstań ze swoim maluszkiem. Jest to dla nas jak najbardziej zrozumiałe. Nasze „ciocie” same są mamami i też kiedyś musiały zaufać innym placówkom. Ważne aby mimo tęsknoty za dzieckiem, trzymać emocje na wodzy. Dziecko to barometr uczuć rodzica. Jeśli mama płacze na korytarzu i kurczowo tuli dziecko w ramionach, to dziecko zaczyna się bać ( i zapewne też płakać), bo nie rozumie dlaczego mama zostawia go w tym miejscu .
Pozytywne myślenie – to podstawa!!!!!
Spokój rodziców udziela się dziecku.

ADAPTACJA DOTYCZY TEŻ RODZICÓW
Bardzo często dłużej trwa adaptacja rodziców niż dzieci. Dzieci, które czują radosną i pozytywną energię z większą pewnością wkraczają w nowy świat. Drogi Rodzicu, pamiętaj że bez względu na to jak długo przebywałbyś z dzieckiem na sali w żłobku czy przedszkolu, to dopiero wtedy kiedy dziecko zostałoby na sali bez rodzica, zaczęłaby się prawdziwa adaptacja. Zachęcamy, aby przed pojawieniem się w Żłobku „KOSI KOSI ŁAPCI” opowiadać w samych superlatywach o tym co się będzie działo; o nowych kolegach, „ciociach”, zabawach i zabawkach. Wbrew pozorom dzieci bardzo dużo rozumieją, a zwłaszcza pamiętają kontekst i radosny ton głosu.

Drodzy rodzice:
1. Wyjdźcie z domu o tyle wcześniej by mieć po drodze czas na rozmowę.
2. Zdecydowanie i spokojnie zegnajcie się z maluszkiem, jednak nie za długo.
3. Płaczącemu maluszkowi powiedzcie, że pocieszy go ciocia, a na sali czekają na niego inne dzieci i mnóstwo zabawek.
4. Pamiętajcie, że wszystkie dzieci gdy tylko znajdą się w sali, włączają się w zajęcia, wspólne zabawy, posiłki, rysowanie, śpiewanie, spacery.
5. Zostawcie dziecku coś co przypomina mu dom np. zabawkę, kocyk czy butelkę.
6. Zorganizujcie opiekę nad dzieckiem , tak aby w okresie dwóch tygodni było odbierane wcześniej.

JAK REAGUJĄ DZIECI NA ADAPTACJĘ?
Na co muszą się Państwo przygotować? Na to że każde dziecko jest inne i może inaczej reagować. Niektóre maluszki są odważne i w pierwszych dniach nawet nie zauważają, że rodzice „znikają” na godzinę, ale w momencie kiedy są odprowadzane do mamy czy taty zaczynają płakać z nagromadzonych emocji. Często jest też tak, że najpierw dziecko nie chce wejść na salę i płacze, a potem nie chce wyjść i … też płacze. Albo płacze przez pierwszych 5 minut, a potem świetnie się bawi. Albo popłakuje sobie przez dłuższy czas. Dlaczego o tym piszemy? Bo płacz jest najnaturalniejszym sposobem komunikacji dziecka ze światem, zwłaszcza kiedy nie potrafi jeszcze mówić. Przecież w domu dziecko też płacze i nic złego mu się nie dzieje, prawda? A my będziemy starali się z całej siły, aby dziecko jak najszybciej się do nas przekonało, polubiło nas i traktowało jak prawdziwe „ciocie”. Ale to wszystko jest procesem, który trwa czasem krócej, a czasem dłużej.

INFORMACJA ZWROTNA TO PODSTAWA
Tak jak obiecywaliśmy, po każdym dniu adaptacji rodzice otrzymają komplet informacji. „Ciocie” powiedzą to co niezbędne, a jeśli będą miały więcej czasu chętnie porozmawiają dłuższą chwilę. Natomiast przypominamy, że adaptacje trwają podczas normalnego pobytu w placówce innych naszych podopiecznych. Prosimy z wyrozumiałością podejść w takiej sytuacji do tematu, bo inne dzieci nie mają obok siebie mamy, a my jesteśmy za nasze dzieci odpowiedzialni.

DO ZOBACZENIA NA ADAPTACJI
Bardzo cieszymy się, że obdarzyli nas Państwo zaufaniem, oddając swoje maluszki pod nasze skrzydła. Obiecujemy zrobić wszystko aby zasłużyć sobie na to zaufanie. Jeżeli mają Państwo jeszcze jakieś pytania pozostajemy do dyspozycji.